Приєднуйтесь до наших соцільних мереж:Telegram та Facebook

Орися Розсадниця - свято 18 травня

Орися Розсадниця

Відзначається: щороку 18 Травня

Щорічно 18 травня (5 травня за старим стилем) відзначають народне свято - Орися Розсадниця або Ірина Розсадниця. Православні в цей день вшановують пам'ять великої мучениці Ірини Македонської. Ірина жила в Македонії і була дочкою правителя міста Мигдоніі - язичника Лікінія. При народженні їй дали ім'я - Пенелопа. Ще юною дівчиною Пенелопа, зацікавилася Словом Божим, але не могла визначитися, йти їй по шляху батька-язичника або вибрати власний релігійний шлях. Одного разу вона побачила знак згори і вирішила прийняти християнство під ім'ям Ірина, на старослов'янській мові - Орися.

Коли дівчина відмовилася вступати в шлюб і назвалася нареченою Ісуса, її батько прийшов в лють. Він наказав кинути її під ноги коней, але тварини не зачепили дівчину. Лише один кінь зірвався і затоптав насмерть самого Лікінія. Ірина силою молитви воскресила батька і довела свою віру. Уже будучи в похилому віці, Ірина дізналася про свою швидку загибель. Жінка побажала зустріти смерть на самоті, наказавши закрити її в печері. Коли на четвертий день брати і сестри по вірі прийшли її відвідати, то побачили відсутність тіла.

У цей день садили один з улюблених в народі овочів - капусту, тому і день назвали Розсадницею або Капусницею. Всі молитви, які звертали до святої, були спрямовані на підвищення врожайності. У народі вірили, що висаджені в церковні свята посіви і розсада будуть під заступництвом святих, а значить, хороший урожай не змусить чекати. Цікаво і дивно, але садити культури необхідно було зі спокійною душею і чистими думками, в день Ірини Розсадниці не можна було сваритися. Вони зрозуміли, що вона вознеслася на небо.

В цей день ще садили пізні огірки, насіння яких перед висадкою необхідно було пересипати кілька разів з долоні в долоню, щоб не виросла бруква. Увечері після посадки найстарша в будинку жінка виходила до грядок з глечиком свіжої кропиви, зірваної з корінням. Вона ставила глечик догори дном посеред грядок, щоб захистити їх від шкідників і нечистої сили. Також увечері дівчата водили хороводи і співали пісні, в яких описували, яка повинна бути капуста туга, велика і смачна.

Коли відзначають "Орися Розсадниця"?

РікДатаДень
202418 ТравняСубота
202518 ТравняНеділя
202618 ТравняПонеділок
202718 ТравняВівторок
202818 ТравняЧетвер
Поширити
Ми у соціальних мережах

Інші свята 18 травня

Всесвітній день віскі
18 травня 2024
Перехідне свято (щорічно у третю суботу травня)
Всесвітній день віскі
День астрономії
18 травня 2024
Перехідне свято (в суботу - в період з середини квітня до середини травня, поблизу 1-ї чверті Місяця або перед нею)
День астрономії