Приєднуйтесь до наших соцільних мереж:Telegram та Facebook

Різдвяний святвечір (навечір'я Різдва Христового) - свято 24 грудня

Різдвяний святвечір

Навечір'я Різдва Христового

Відзначається: щороку 24 Грудня

Щороку 24 грудня, напередодні Різдва, святкують Різдвяний святвечір або Навечір'я Різдва Христового. Цей день завершує Різдвяний піст. Святвечір - це Навечір'я Різдва Христового, одного з найголовніших християнських свят, встановленого на честь народження Ісуса Христа. У ніч на Різдво в Храмах служать нічну особливо урочисту службу, яка переходить в ранкову Літургію, з її закінченням закінчується 40-денний Філіппів пост.

Передбачається, що день, напередодні Різдва отримав свою назву від основної страви - сочива, що вживається в їжу в найсуворіший день посту. Сочиво (кутя) - варені зерна пшениці або рису, приправлені медом і розмочені у воді. У святвечір допускається одна трапеза після вечірнього богослужіння.

Традиційно дозволом до неї є поява першої зірки в вечірньому небі. Звичай встановився на честь Віфлеємської зірки, яка сповістила волхвів про народження Богонемовля-Христа. Християни в цей день, побачивши перший небесний вогник, всією родиною збираються за святковим столом. Накривають його чистою білою скатертиною.

На згадку про ясла, де народився Христос, кладуть пучок сіна. Сочиво вважається святковим блюдом, але не єдиним, до вживання допускаються навіть вино і рослинна олія, фруктові і ягідні узвари. На стіл виставляють 12 страв за кількістю апостолів. Головне, що б вся їжа була пісною.

У різдвяний святвечір у християн прийнято дарувати дітям подарунки, в пам'ять діянь волхвів, які піднесли дари немовляті Христу. Встановлювати і наряджати ялинку - теж данина подій, пов'язаних з народженням Богонемовля. За переказами ялинові гілки вберегли немовля від жорстокої розправи юдейського царя.

По закінченню сімейної трапези і врученню всіх подарунків доросле покоління зазвичай вирушає на службу до Храму. Молодь має право починати веселе дійство - колядки. Святкувати, веселитися, колядувати можна всі наступні 12 днів, вони іменуються святками, святими днями і тривають до Водохресного святвечора 18 січня. Святвечір перед Різдвом - переддень християнського свята. Час, який можна і потрібно використовувати для очищення душі і помислів, благо на це передбачено 40 днів Філіппова поста з 28 листопада по 6 січня.

Сімейність дня і значимість подальшого свята дає можливість батькам формувати у дітей духовно-моральні цінності, вчити доброчинності, дисципліні, терпінню та безкорисливості. Чим щире буде бажання дорослих стати чистішими і шляхетнішими душею, тим більше вірогідності, що діти наслідують приклад батьків, і сімейні цінності для них стануть пріоритетом на життєвому шляху, благодійність не пустими словами, а необхідними потребами.

Коли відзначають "Різдвяний святвечір"?

РікДатаДень
202424 ГрудняВівторок
202524 ГрудняСереда
202624 ГрудняЧетвер
202724 ГрудняП'ятниця
202824 ГрудняНеділя
Поширити
Ми у соціальних мережах

Інші свята 24 грудня